Knihy/Skautský vůdce/A. Založení a vedení oddílu. Klubovna a dílna.

Z Rehakovi
Přejít na: navigace, hledání
Skautský vůdce str. 50.png

KLUBOVNA A DÍLNA.

Klubovna nemusí být nádherně zařízený pokoj. Dost těžko se ty čtyři stěny shánějí a buď rád, když Ti někdo dovolí užívat např. přístavbu na dvoře, místnosti v souterénu, nebo světlého, suchého a dobře větraného sklepa. Jinak Ti nezbývá, než vhodnou místnost najmouti. Ale ne v podkroví, hoši po schodech — při všech ohledech — nechodí neslyšně, 20 chlapců přes schody nepřelítne, nějaká ta stopa vždy zůstane a nevyšel bys z osvěžujících rozhovorů s domovnicí.

Pro první čas požádej např. správce školy, aby Ti dovolil schůzky ve třídě. Ale to je jen z nouze, hleď mít co nejdříve pro oddíl klubovnu, kterou byste si mohli zaříditi po svém. Možná, že to bude, až do ní poprvé vstoupíš, vypadat v ní jako po vyhoření, ale nevadí. Podlaha se vyspraví a namoří ořechovým mořidlem (svolení), zámky spraví, okna zasklí a místnost čistě vybílí.

Ted' ještě osvětlení a nábytek. Toho ne mnoho. Jeden velký obdélníkový stůl, k němu a podél stěn lavice, nějakou židli pro hosta a skříň pro knihy, administrativu a úschovu pěkných výrobků. Stany a ostatní táborovou výzbroj uschováme do beden se zámkem, ale pěkně je pomalujeme a rozestavíme ke stěnám. Teď ještě věšáky, plivátko a rohožku. Vůdcovské křeslo, totem oddílu apod. zrobíme si postupně později. Kamínka stačí malá, železná, kus plechu pod ně.

Stěny nejlépe bílé a ozdobit malbami ze Setona. Máme tak vyzdobenu klubovnu v Jičíně a ještě v ní nebylo návštěvníka, kterému by se nebyla zalíbila.

S obrazy pozor! Ať to nejsou jarmareční barvotisky! To raději pěkné fotografie. Rozhodně sem patří obrazy zakladatelů Skautingu, našich národních velikánů, světových vynálezců a objevitelů. A ovšem i dobré obrázky (perokresby, oleje) samotných Skautů.

Máte-li k užívání i kus pozemku u klubovny, ukažte, že máte vkus a vytrvalost v pěstění květin. Ty nebudou chybět ani uvnitř ve vkusné váze. Na zimu do ní dáme pěkně zbarvené větévky listí, mochyni a podobně.

Šťastný oddíl, který má klubovnu tak velikou, že jeden její stěnou oddělený roh může upravit za dílnu nebo dokonce má místnosti dvě. Pak ta druhá bude dílna. Dá to starost, než se sežene hoblice (třeba starší od truhláře) a ostatní potřebné „nádobí“ pro truhlařinu, ale jaká je to krása, když se police plní, přibude i železný svěrák, vrtačka, nářadí k letování, řezbářství a soustružnictví.

Má-li takový oddíl dobrého vůdce, hoši si pěkně rozumějí jako praví Skauti, věřte, pak hodiny prožité v klubovně při družné zábavě a práci s veselou písničkou na rtech nezapomenete po celý život.

Vytouženým snem každého sboru a oddílu je mít vlastní klubovnu. Lze to buď koupí pozemku, nebo jeho pronájmem na dlouhou dobu s povolením, že na něm smí být vystavěna klubovna. Návrh na jednoduchou a účelnou zde vyobrazený je v č. 3, roč. XII. Vůdce od br. arch. V. Petraše s článkem br. MUDr. J. Šimsy.

Skautský vůdce str. 51.png

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Akce
Navigace
Nástroje