Knihy/Skautský vůdce/A. Založení a vedení oddílu. Vůdcovský zápisník.

Z Rehakovi
Přejít na: navigace, hledání
Skautský vůdce str. 45.png

VŮDCOVSKÝ ZÁPISNÍK.

Dobře vedený zápisník ušetří vůdci mnoho času a starosti a umožní přehled. Nejlepší je osmerkového formátu čtverečkovaný, v měkkých plátěných deskách; nosí jej stále při sobě.

Na druhou a třetí stránku, přes obě, nalinkuj si seznam oddílu ve sloupcích, jejichž hlavy budou:

Jméno, narozen, čís. legit. adresa, škola, třída, zkoušky, odborky, funkce. Odborky obvyklejší si poznamenej na stránku za ostatní zkoušky skautské, dej si k nim čísla a ta si znamenej do svislého sloupce a v seznamu oddílu, jemuž věnuj ještě stránku čtvrtou a pátou.

Na další napiš: Nováčkovská. Pod to body nováčkovského stupně - ve formě tabulek.

Na levé straně sloupec jmen hochů, do kolmých sloupců jako hlavy body zkoušek. Budeš do nich pak dělat záznamy, když se přesvědčíš, že hoch již ten onen bod zkoušky ovládá. Tak si časem zkoušku složí a ty máš přesnou evidenci. Je v tom pořádek.

Stejně věnuj stránku slibu, stupni prvo a druhotřídnímu. U odborek si je napiš do levého sloupce pod sebe, na pravo do řádku k nim připisuj jména hochů, jež je složili.

Další stránka bude věnována seznamu funkcí v oddíle.

Na ostatní si postupně zapisuj nejdůležitější věci ze schůzky a vycházky, telegramovým slohem, hned na místě. Hlavně co kdo si vzal na starost, má být hotovo, má přinést, co se dělalo, odhlasovalo apod. Poznamenávej si, co se zdařilo, ale i to, co nikoliv a proč.

Od druhého konce obrácený zápisník si rozděl na každé stránce na 3 díly. Celkem jich potřebuješ 52. Každý týden má tím jednu rubriku, do níž si již předem vpíšeš, co tě někdy náhodně napadne, jako vhodná činnost či jiný námět dle roční doby, co je stálou povinností v určitém čase, např. provedení registrace, vyúčtování tábora, předplatné čas. Junáka, přehlídka inventáře, vyjednávání tábořiště apod.

Vedeš-li si takto zápisník, usnadníš si velmi práci a můžeš též uchovat kontinuitu práce, jsi-li nucen oddíl na čas či vůbec předat svému nástupci. Tento zápisník mu poslouží znamenitě. Tebe však učiní u hochů vševědoucím vůdcem, u něhož to musí klapat!

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Akce
Navigace
Nástroje