Knihy/Skautský vůdce/B. Stupně skautské vyspělosti. Druhotřídní skaut. První pomoc.

Z Rehakovi
Přejít na: navigace, hledání

PRVNÍ POMOC.

Pověz nejprve hochům, že to nemusí být hned umělé dýchání u tonoucího neb ruka ve stroji, při nichž máš si vědět rady, že jsou to nejčastěji drobné, ale stejně důležité zákroky např. na výletě nebo v táboře. A přece dnes, kdy tak často se stane automobilové neštěstí, musí Skaut vědět si rady i v případech těžších.

Především tedy: nenaříkat, ovládnout se, vzmužit se a rychle jednat. To pak se nemůže teprve přemýšlet, co bych měl dělat, to Skaut musí přesně vědět a tedy dřív se tomu spolehlivě naučit. A tu dbej od počátku, aby se při tom netropily hlouposti a nemístné žerty. — A vždy všechno prakticky a svědomitě do všech důležitých podrobností. Nepřejdou-li při cvičeních do zvyku, pak se v případě skutečné potřeby opomenou.

Začni nejobyčejnějším. Krvácející ranou. Pověz krátce, co jsou to tepny, vlásečnice, žíly. Nejčastěji že bývají zasaženy pouze vlásečnice. Připomeň základní pravidla při ošetření rány: nedotýkat se jí prsty, abys ji neinfikoval. K vymytí, je-li nutné (nečistý nástroj, prach) jen naprosto čistou vodu a popř. úplně čistý kapesník, na ránu nikdy ne přímo vatu, vždy nejdříve gáz a pak vatu. Nemusíš-li, (hlína, prach v ní), ránu nečisti, jen její okolí potři tyčinkou jodovou.

Odřenina. I malé dobře ošetři, jinak zhnisají a dlouho se hojí. Oděrky potři jodem, větší (prachem znečištěné) vymyj vodou a pak jod. Nech trochu krev zaschnout a přilož obvaz s borovou vaselinou, aby se nepřilepil.

Říznutí. Stlač mezi rámou a srdcem. Krvácení ustane. Byl-li nůž i prst čistý, nech jen zaschnout krev. Byla-li podříznuta kůže a jako lupen leží na ráně, odstřihni ji, jinak se rána dlouho nehojí. Znečištěnou zalij jodem, není-li velká. Jinak potři jen kraje. Dej gáz, popř. kousek vaty.

Přes menší kousek gázu přelep křížem dva úzké proužky náplastě, větší zavaž obinadlem. Ošetřenou ránu musíš ponechat v klidu, chránit ji před uhozením, namočením a znečištěním.

Cvič to s hochy tím způsobem, že přineseš potřebné věci na schůzku (nemáte-li odd. lékárničku), tužkou naznačíš ránu a dáš obvázat.

Stažení údu při úrazu žíly a tepny pod nebo nad ranou ukaž prakticky na holé ruce, k utažení použij šátku stočeného v provazec nebo šlí a podlož příslušné místo kaménkem, zátkou apod. Prohlédni si dobře obrázky v Základech. Připomeň, že stažení smí trvat nejdéle 3 hodiny, aby nenastalo odumření údu.

Krvácení z nosu. Klid, tiše sedět, stisknout si chřípí, studený obklad do týla. Nestačí-li, srkat studenou vodu s octem neb kys. citronovou a jako poslední prostředek „tampony“ do nosu. Z vaty udělej válcovitý smotek a vstrč do nosní dírky. Odstraň až po delší době a vytahuj pomalu a opatrně krouživým pohybem. Nepomůže-li ani to, volej lékaře.

Při úrazech automobilových přihodí se někdy krvácení z plic nebo ze žaludku. Pouč se v Základech.

Mdloba. Je-li obličej bledý, polož hlavu nízko, popř. ještě zvedni nohy. Je-li zrudlý (např. při úpalu), posaď s hlavou co nejvýše. — Uvolni šat, obličej a prsa omývej studenou vodou, stříkej ji namočenými prsty prudce do tváře, spánky tři vodou s octem. Trvá-li déle než pět minut, zavolej lékaře.

Popálení a opaření. Vylož, kolik stupňů známe. Zdůrazni hl. pravidlo: nikdy ne přímo gáz nebo vatu na ránu, vždy tuk, ovšem čistý. Vaselinu, lněný olej, čerstvé máslo, sádlo, loj (potře se jím hojně gáz). Puchýře otevřít jehlou protaženou v plameni, propíchnout u obvodu na dvou místech proti sobě. Přiškvařené šaty nechat na ráně, nestrhovat, na opařené noze punčochu nesvlékat, rozstřihnout, stejně i botu.

Úžeh. Na pochodech za horkého dne častěji odpočinek a vyhledávání stínů, hojnější pití vody, pak se tak snadno nedostane. Nastal-li, pak rychle do stínu a chladu, smáčej celé tělo stud. vodou a dej hodně pít. Obklad na čelo a do týla často vyměňovat.

Omrzliny. Úd je bílý, necitlivý. Zacházej s ním opatrně, je křehký, zvlášť pozor na uši. Třít velmi opatrně sněhem, ne hned do tepla, až zčervenají. Pak ošetři jako spáleninu.

Cizí těleso v oku. Nacvič obrácení horního víčka přes sirku. Pokus se vytřít kouskem čisté vaty natočeným na sirce nebo smočeným růžkem čistého kapesníku. Je-li to horší, obvaz a ihned k lékaři.

Bodnutí hmyzem. Vyjmi žíhadlo, hodně ránu vymačkej, potři čpavkem nebo kolíčkem.

Uštknutí zmijí. Vypadá jako dvojí bodnutí špendlíkem blízko sebe. Rozřízni ostrým nožem ránu, aby krvácela a jed se vyplavil. — Stáhni končetinu mezi ranou a srdcem, Nemáš-li rozpukané rty nebo zkažený zub, vyssaj ji. Nic se ti nestane. Jed účinkuje jen přijde-li přímo do krve. Zalij ji jodem nebo silným hypermanganem, nebo do ní vlož krystalek kyseliny šťavelové. Nejlépe, když ji můžeš vypálit rozžhaveným nožíkem. Dej napít koňaku nebo rumu, poraněný nesmí spát, pošli ho k lékaři.

Kousnutí zvířecí důkladně vymyj a vytři jodem. Je-li podezřeni na vzteklé zvíře, vypal rány rozžhaveným nožíkem a pošli pokousaného jak jen nejrychleji možno do Pasteurova ústavu do Prahy.

Obvazy. Bylo už řečeno: na ránu nejprve gáz s mastí nebo za sucha, pak vatu a na tu buď kalikové pruhové obinadlo nebo ještě obvaz z trojcípého popř. skautského šátku. Stačí, když naučíš obvazy ruky, nohy a hlavy. Dělejte je na schůzkách ve dvojicích, jeden na druhém.

Nosítka uč na výletě nejprve z kabátu nebo košile. Vždy dvě proti sobě. Později zkus z větví a chvojí. Neudělejte škody!

Přenášení raněného uč nejprve na rukou dle Základů. Dva silnější ať nesou slabšího, pak ať se učí silnější sám si naložit a přenést slabšího.

Vykloubení a zvrtnutí kloubu. Dej pozor na nerovné a měkké cestě, zvlášť máš-li střevíce (na turistiku jsou lepší boty!). Nebo při hrách, běhu a skocích. Poraněný kloub silně bolí, otéká a je nepohyblivý, zdeformovaný. Nech v úplném klidu (ruku do závěsu), dávej octanové obklady, volej hned lékaře nebo pacienta k němu doprav! Neodvažuj se sám něco napravovat!

Závěsy z trojcípého a skautského šátku nauč hochy dle obrázků v Základech.

Zlomeniny. S těmi se musí zvlášť opatrně, je-li i kůže porušena a vznikla povrchová rána. Hleď zamezit infekci! Přilož steril. gáz a lehký obvaz. Nejdůležitější ošetření spočívá v tom, že zamezím pohyblivost zlomeného údu, nejen že to jinak velmi bolí, ale aby zbytečně nenastaly komplikace. Docílíš to „dlahami“, jež přiložíš podél zlomeného údu, ale ne přímo na tělo, aby netlačily. Mohou to být tenká, úzká prkénka, silnější pruty, tenčí větve, třeba i slabší tyčky z plotu — co je po ruce. Musí ale dlahy přesahovat přes oba klouby nad a pod zlomeninou, a na těchto koncích je také ještě přivážeme — pak je díl mezi nimi nehybný. K obalení dlah lze použíti košilí, mechu, sena, dřevité vlny, trávy apod.

Umělé dýchání. Připomeň, že hlavní věcí je: vyčistit jazyk, vytáhnout, aby hrtan nebyl zavalen, podložit hrudník, pracovat pomalu (pohyby jdou za sebou v intervalech 2 vt.), a jde-li o skutečný případ, nevzdávat se ani po 4 hodinách marného úsilí naděje, že se podaří vrátit život, a pokračovat.

Nacvič s hochy na výletě tyto dva způsoby: Poloha naznak, podložený hrudník. Sám klekni rozkročmo nad jeho břichem. Plochýma rukama stiskni mu střídavě hrudník pod prsními svaly (výdech) povol (vdech).

Nebo: klekni za hlavu bezvědomého, uchop jeho paže pod pěstmi a napni je do vzpažení (vdech). Ohni je v lokti a přitiskni šikmo shora na hrudník (výdech). Způsob, kdy pracují dva, nacvič ze Základů.


Když už hoši první pomoc — hl. ošetření ran a obvazy — ovládají, nech je na výletech a v táboře ony drobné skutečné případy samy ošetřit, ovšem pod tvým dohledem. Vážnější případy, pokud z dvacetileté zkušenosti vím, se nám nestaly.

Je tu uvedeno již více, než pro druhotřídního Skauta, aby tento oddíl byl zpracován pohromadě.

Celou první pomoc si rozděl na několik partií (vždy trochu teorie a trochu prakse, např. uštknutí zmijí a obvazy na ruce a co jen lze, uč hned prakticky. Místa, kde se stiskují tepny ukaž na hochovi, svlečeném do plavek; ať se sami přesvědčí dotekem, že tam puls tepen je možno nahmatati.

Barevnou křídou na jeho těle naznač i obrysy hlavních ústrojů, jak jsou v těle uloženy: srdce, plíce, žaludek, játra, ledviny.

Občas zahraj s nimi na výletě hru „Raněný“. S počátku řekni jednomu, později dvěma hochům, aby šli nepozorovaně na označené místo stranou, zatím co ostatní jsou v práci. Vylož jim, „co se jim stalo“, nač si mají stěžovat. Ať zavolají nebo zapískají o pomoc. Ostatní přiběhnou a ošetří je. Sleduj při tom jejich počínání, a pak pochval nebo vytkni chyby.

Dbej, aby kapesní lékárničky měli hoši vždy ssebou i na výletě. V táboře bezpodmínečně v každém staně jedna.

Obsah kapesní lékárničky:

  • 1 obálka hotových obvazů náplasťových (Kosmoplast),
  • 1 pouzdro s tyčinkou Jodosticku k potření odřenin a menších ran.
  • 1 pryžové pouzdro se čpavkem (štípnutí hmyzu).
  • 1 tuba 5% bórové vaseliny sterilní (na spáleniny).
  • 4 tabletky octanu hlinitého na obklady.

Uprav si to do malé plechové krabičky, přidej kousek gázu a vaty v hedv. papíře zabalených, nitě a jehly a několik spínacích špendlíků.

Obsah oddílové lékárničky:

  • 20 g jodové tinktury 1:10 v lahvičce se zabroušenou zátkou,
  • 50 g benzinu v lahv. se zabrouš. zátkou na očištění kůže před přitisknutím náplastě a po sejmutí. Na desinfekci nástrojů.
  • 50 g Hofmanských kapek, zátka korková.
  • 50 g čistého líhu, zátka gumová.
  • 10 kostek cukru v pergam. papíře balených.
  • 20 g tinktury opiové s valerianou proti průjmům v kapací lahvičce.
  • 50 g Odoformu, zátka gumová. K desinfekci rukou a nástrojů, lžíce do litru vody.
  • 30 g oleje na spáleniny, zátka korková.
  • Větší tuba 5% borové vaseliny sterilní.
  • Větší tuba 7½% formalinového krému (Antihydrol) proti přílišnému pocení nohou.
  • Krabička „Baby mya" proti opruzení a lyšeji.
  • 5 g hypermanganu krystal. v lahvičce se zabrouš. zátkou.
  • 10 pastilek octanu hlinitého na obklady.
  • 1 tuba pastilek sody bikarbony proti pálení žáhy.
  • 1 krabička pastilek citro-karbonových proti poruchám zažívacím.
  • 1 rourka pastilek acophinu nebo panagonu proti horečkám a bolestem neuralgickým.
  • 2 plech. krabičky s Ipeplastem, jedna v úzkém proužku (1 cm), druhá širší (3 cm).
  • 1 balíček hydrofil. gázu sterilního.
  • 1 větší balíček vaty.
  • 3 hotové obvazy náprstkové.
  • 3 hotové obvazy malého typu.
  • 1 hotový obvaz středního typu.
  • 3 obinadla 5 cm šíře.
  • 1 třírohý šátek Esmarchův asi 60X60.
  • 1 balíček spinadel.
  • Ostrá pinseta.
  • Ostré nůžky.
  • Lékařský teploměr v pouzdře.

Nástroje musí být udržovány v bezvadné čistotě.

Vše dobře označit. Uprav do sanitní torby tak, aby vše bylo utěsněno, nemohlo se házet a přemístit. Zkus ji pořídit ve tvaru rozvíracího kufříku s přihrádkami a zachycovacími páskami. Nesmí se při nošení překlápět! Pro tábor je třeba větší množství benzinu, líhu a několik krabiček Kosmoplastu.

Pro rozsah druhotřídního stupně požaduj znalost:

  • Kde leží hlavní ústroje? (na vlastním tele ukaž).
  • Bodnutí hmyzem, uštknutí.
  • Krvácení z vlásečnic a z nosu.
  • Ošetření řezné rány (při praktické příležitosti).
  • Popálení, mdloba, umělé dýchání (prakticky).
  • Jednoduché obvazy a závěsy šátkem (prakt.).
  • Nosítka, transport raněného.
  • Co patří k osobní hygieně? (Péče o chrup, kůži, oči, uši, nehty).

Co je na víc, patří do zkoušky prvotřídní, zároveň s detaily tělovědnými, fysiologickými a hygienickými.

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Akce
Navigace
Nástroje