Knihy/Skautský vůdce/B. Stupně skautské vyspělosti. Skaut prvotřídní. Souhvězdí a odhad času.

Z Rehakovi
Přejít na: navigace, hledání
Pro odhad času dle hvězd zapamatuj si tento obrázek.

SOUHVĚZDÍ A ODHAD ČASU.

Na nočních výletech a zvláště v táboře je příležitost zabývati se astronomií. Je to i krásná zábava na nočních hlídkách.

V Zákl. od str. 450 jsou hvězdné mapy, z nichž se poučíte teoreticky. Při vhodné příležitosti si hledejte hlavní souhvězdí, použijte i kukátka. Stačí probudit zájem. Základy obsáhnou všichni, někteří půjdou hloub. Jen jim hned na počátku pověz o každém souhvězdí něco zajímavého, báji, která mu dala jméno, budou se sami po tom pídit. Bude-li každý znát asi tucet souhvězdí, stačí to.

Odhad času podle hvězd. Najděte si Velký vůz a Polárku. Spojte jeho první hvězdu (na začátku oje) s Polárkou a přímku prodlužte na druhou stranu. Přijdete k souhvězdí tvaru W, to je Kassiopea. Přímka spojující Polárku s hvězdou B v souhvězdí Kassiopeiy je ručičkou hodin o 24 hodinách. Stojí-li svisle (Kassiopea je nahoře), je 24 hodin hvězdného času. Je-li Kassiopea v pravo, je 6 hodin, dole je 12 hodin, je-li v levo, 18 hodin.

Čas hvězdný a čas sluneční je shodný jen za jarní rovnodennosti. Slunce se každý den opozdí o 4 minuty. Odečteme proto od hvězdného času za každý měsíc po 21. březnu 2 hod. a za každý den 4 minuty.

Literatura: Flammarion: Populární astronomie. — Semerád: Mythologie souhvězdí.

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Akce
Navigace
Nástroje