Knihy/Skautský vůdce/B. Stupně skautské vyspělosti. Skaut prvotřídní. Stavba stanů.

Z Rehakovi
Přejít na: navigace, hledání
Skautský vůdce str. 116.PNG

STAVBA STANŮ.

Jednoduchý jehlanec umí už správně postavit. Uč nyní Skauta prvotřídního stavět jehlanec bez tyče, zavěšením na větev stromu, nebo na motouz napjatý mezi dva stromy. Je v něm více místa pro tlumok, popř. je pohodlný i pro 3 větší hochy. Ať umí i pěkně vyhodit stružku kolem (hlína vždy dovnitř, nikdy na plátno), zatížit kameny proti větru, popř. vyspravit obrubu.

Dvoják čtyřplátnový je pro 4-6 (menších) hochů. Dbej, aby u něho stály tyče kolmo, jinak při větším větru jistě sletí. Tyče vždy zapustit kousek do půdy, zaklínit kaménky, dřevem apod. Prvotřídní Skaut ať ještě umí postavit A stan a domkový (tento s pomocí jiného), jsou-li v oddíle.

Stan s podsadou skýtá větší pohodlí. V táborech stálých je stavíme vždy a výška prkenné podezdívky čili podsady ať je nejméně 70 cm, ale třeba 1 m, máme-li dost laciného materiálu. Nejlepší materiál jsou krajinky (odkorky), nejvkusnější kůra, sloupaná v širokých deskách. Tu byste si musili už v zimě u pana hajného zamluvit. Jiný vhodný materiál jsou okleštěné stromky.

Postup práce: Změř délku plátna (není u všech stejná, i několik cm bývá rozdíl) a zaraž přesně v pravých úhlech 4 rohové kůly (asi třetinu do země), výška jejich nad zemí je výška podsady. Pravé úhly měř pomocí provázků, jež přidržuješ na středech kůlů. Od spodu počni jednu stranu pobíjet krajinkami tak, aby se taškovitě kryly (stékání vody!). Druhý Skaut při pobíjení drží na druhé straně kůlu ucho sekerky, aby se kůl při tom nezviklal. Na vhodné straně udělej dveře. V polovici délky plátna zaraž kůl, na nějž buď na skoby nebo na kůži zavěsíš vrátka. Napni pak stan, vztyčený na holi, stejnoměrně, ale nevrážej hřebíky do plátna, ani je nezachycuj v dírkách, nýbrž provlékni dírkami oka silnějšího motouzu a ta zachyť hřebíky. Plátno ti dvojnásob vydrží. Nevypínej příliš, až by plátno zmoklo, dírky by se vytrhaly!

Stan s podsadou staví vždy dva. Dej k prvotřídnímu druhotřídního, nebo i pokročilejšího nováčka, ať ty drobné praktiky odkoukává.

Lůžka udělej uvnitř podél protilehlých stěn, mezi ně jednopatrový stolek pro tlumoky, jeho hoření deska je pro toaletní drobnosti a el. svítilnu.

Jsou-li hoši menší, mohou si udělat lůžka do pravého úhlu, nohama k sobě. Ve stanu bude více místa.

Lůžko: celkem 3 páry kolíků, buď příčkami spojených a na těch krajinky, nebo jen postranní tyče (máry), při čemž jsou kolíky spojeny asi v polovici své výšky, a pak propleť silným motouzem, na způsob sítě. Na to přijde slamník. Na tyč k vrcholu stanu 2 skoby na šatstvo, pod postel kus prkna, na něm reservní boty, kartáč a leštidlo.

Až se s veselou náladou nastěhujete, tak se to venku ještě pomaluje, nějak překřtí, a jste „doma“.

Starší plátna ráda již propouštějí vodu. Za deště v nich mží. Jsou-li jinak dobrá, můžete si je sami impregnovat.

Rozpusťte 25 dkg kamence v litru horké vody a přidejte pak dva litry studené. Do tohoto roztoku ponořte plátno na 3 dny. Pak rozpusťte 12 dkg octanu olovnatého v litru horké vody a přidejte opět 2 litry studené. Plátno z kamence lehce vyždímejte a namočte na 6 hodin do octanu. Lehce vyždímané rozprostřete na bidle a pomalu sušte.

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Akce
Navigace
Nástroje