Knihy/Skautský vůdce/B. Stupně skautské vyspělosti. Skaut prvotřídní. Táborová kamna.

Z Rehakovi
Přejít na: navigace, hledání

TÁBOROVÁ KAMNA.

To ponech na tábor. Nemáš-li v okolí dost kamenů, sežeň cihly. Plánek stavební je v Z. str. 345. Pláty, nějakou železnou tyč, rošt, dvířka, troubu a komín přivezte s sebou. Ať je staví vždy dva a třetí chystá, co třeba: hněte jíl s plevami, podává materiál, vymazává ap.

Nedělej topení (vzdálenost roštu od plátů) příliš vysoké, bude se dříve vařit. Stačí 15 cm. Komín raději delší, ať mají dobrý tah a neobtěžuje vás kouř. Ať nedoléhá nikde ke dřevu! Zachyť ho do kruhového výřezu plechu.

Nad kamna patří přístřešek tak velký, aby se pod ním umístila celá kuchyně. Na 8 kůlů, z nichž 3 nejnižší jsou alespoň 180 cm vysoké a protilehlé asi 230 cm, dejte silnější rám, na ten latě nebo řídce tenká prkna a pokryjte lepenkou. Je to nejjistější proti dešti při tak velké ploše. Plachty se neosvědčují. Tvoří „rybníčky“.

Pod to se musí vejít nejen kamna, ale i kuchyňský stůl, 2 bedny nad sebou (uvnitř s přihrádkami), otvírající se z boků, na příruční zásoby. Rám na zavěšení nádobí, na vhodné straně stůl pro výdej jídla.

Hned v sousedství je ohniště s kotly a stanoviště pro nádoby s pitnou vodou, na velkém táboře ještě zvláštní stan pro zásoby s prkennou podlahou.

Sklep postavíte na suchém, stinném místě. Hlavně, aby v něm bylo chladno. Buď jej vykopeme ve břehu a zakryjeme vchod dvířky, anebo vykopeme v zemi a nad tím uděláme kostru chýše z větví listnatých a pokryjeme chvojím. Na dno dáme písek nebo chvojí.

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Akce
Navigace
Nástroje