Knihy/Skautský vůdce/B. Stupně skautské vyspělosti. Stupeň nováčkovský. Státní hymny, znaky a vlajka republiky.

Z Rehakovi
Přejít na: navigace, hledání

STÁTNÍ HYMNY, ZNAKY A VLAJKA REPUBLIKY.

Státní hymny znají ze školy. Nedovol je nikdy zpívat tak, aby vážnost jejich významu byla tím zlehčována. Zpívají se sborově. Nezpívají se na pochodu.

Znaky. Malý znak mohou vidět na budově okres. a jiných úřadů, střední a velký řídčeji. Jsou vydány barevné jejich obrazy (i standarty pres. republiky), opatři je v knihkupectví nebo vypůjči ze školy a přines do schůzky. Bývají jejich obrázky i v učebnicích. Zkuste si je vyškrabat do sádrové desky a namalovat.

Pamatuj, že na velkém znaku: spodní tři pole jsou znaky Těšínská (zlatá orlice), Opavska (pole červenobílé) a Ratibořska.

Nápis „Pravda vítězí“ bylo heslo největšího českého krále Jiřího z Poděbrad, slavné paměti.

Státní vlajka má rozměry 2X3, modrý klín sahá do poloviny, bílé pole je hoření. Ať si ji hoši zhotoví z barevných papírů na špejli a nebo z barevných látek na hůlce. Neužívejte jí však nikdy jako značkovací pomůcky při hrách; leckdy se pohodí na zemi a tam státní vlajka nepatří. Stejně ne vlajka bíločervená. Uč hochy úctě k vlajce — je symbolem našeho státu. Ať se někdo naučí pěkně přednášet Dykovu báseň o státní vlajce.

Vysvětli, že je rozdíl mezi vlajkou a praporem. Vlajka není přibita k žerdi, dá se na laně posunovati, má přesné rozměry. Prapor je přibit a jeho délka může být různá.

Skautský vůdce str. 86.PNG

Osobní nástroje
Jmenné prostory

Varianty
Akce
Navigace
Nástroje